وبلاگ رسانگار
با ما حرفه ای باشید

سرور مجازی NVMe

تفاوت بکاپ، Snapshot و Versioning چیست ؟

0 ۴۱۱
زمان لازم برای مطالعه: 2 دقیقه

Snapshot چیست؟ چه تفاوتی با بکاپ و Versioning دارد؟ در این مقاله پاسخ این سوالات را خواهید یافت.

اگر به طور خلاصه بخواهیم تعریفی از Snapshot ارایه دهیم، می‌توانیم بگوییم که Snapshot در واقع Versioning است. حالا ورژنینگ یعنی چه؟

Versioning چیست؟

ورژنینگ یعنی ایجاد و مدیریت چندین نسخه از یک محصول که همگی آنها یک عملکرد دارند اما یا بهبود یافته‌اند یا آپگرید شده‌اند یا کاستومایز شده‌اند. این اصطلاح اصولا برای سیستم عامل‌ها، نرم افزارها و وب سرویس‌ها استفاده می‌شود.

Snapshot چیست؟

برگردیم به Snapshot. در ادامه تعریف آن اضافه می‌کنم که Snapshot یعنی توانایی غیرفعال کردن یک تغییر (Undo A Change). بیایید مثالی بزنیم: اگر هر ساعت یک Snapshot بگیرید، تمام فایل‌ها و فولدرها می‌توانند به وضعیتی برگردند که در هر یک از Snapshot های گرفته شده داشته‌اند. پس اگر ویروسی شده باشید می‌توانید فایل‌ها و فولدرها و همه Volume ها را به وضعیتی برگردانید که قبل از درگیر شدن با ویروس داشته‌اید.

اکنون می‌دانید که اسنپ شات و ورژنینگ چه ویژگی‌هایی دارند. سوال اینجاست: اسنپ شات چه تفاوتی با بکاپ دارد؟ در این مقاله پاسخ این سوال را خواهید یافت.

تفاوت Backup و Snapshot

بکاپ، کپی کاملی از اطلاعات است . اگر 5 ترابایت داده داشته باشید، هر کپی، 5 ترابایت دیگر فضا اشغال می‌کند. اگر ساعتی یک بکاپ بگیرید بعد از 10 ساعت، 50 ترابایت فضا لازم دارید. پس دقیقا به همین دلیل، ذخیره چندین نسخه بکاپ چندان رایج نیست و بکاپگیری برای Versioning مناسب نیست.البته استفاده از انواع پشتیبان گیری از Incremental و Differential میتوانید حجم بک آپ های بعدی از نقطه بک اپ کامل را کاهش دهید ،

از جهت دیگر Snapshot ها برای ورژنینگ عالی است چون اسنپ شات کاملا از جنس بکاپ نیست و می‌توانید نسخه‌های بسیاری داشته باشید بدون اینکه فضای زیادی اشغال کنند. یک Snapshot تنها نیاز به ذخیره اطلاعاتِ لازم برای Undo A Change کردن دارد که باعث می‌شود فضای کمتری نسبت به بکاپ لازم داشته باشد. البته اسنپ شات همانطور که گفته شد از جنس بک آپ نیست بلکه نقطه ای را به عنوان نقطه بازگشت در نظر گرفته و تغییرات پس از آن را جهت بازگشت به آن نقطه رصد می کند

بکاپ یا اسنپ شات ؟

اما برویم سراغ دیگر تفاوت های بکاپ و اسنپ شات.

  1. Snapshot، مخصوص همان سیستمی است که از آن اسنپ شات گرفته می‌شود اما از بکاپ می‌توان در سیستم‌هایی غیر از سیستمی که از آن بکاپ تهیه شده، برای بازگرداندن استفاده کرد.
  2. هنگام بازگرداندن، فقط نیاز به انتخاب اسنپ شات است اما از آنجایی که Backup، کپی کاملی از اطلاعات است، به تنظیمات بیشتری نیاز دارد.
  3. از Snapshot برای بازگرداندن سیستم به وضعیت قبلی استفاده می‌شود اما از بکاپ برای بازیابی اطلاعات می‌توان استفاده کرد.
  4. در صورت بروز مشکل سخت افزاری در سیستم، دیگر نمی‎توانید با اسنپ شات، سیستم را بازگردانید بلکه باید با بکاپ این کار انجام شود.

اسنپ شات بهتر است یا بکاپ؟

همه چیز بستگی به مورد استفاده شما دارد. به عنوان مثال برای راه‌اندازی نرم افزار و سرویس، Snapshot بهتر است و در مبحث امنیت و حفاظت از اطلاعات، بکاپگیری توصیه می‌شود.

منبع: QNAP

5/5 - (1 امتیاز)
دیدگاه شما در خصوص مطلب چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را با احترام به دیدگاه های دیگران و با توجه به محتوای مطلب درج کنید