وبلاگ رسانگار
با ما حرفه ای باشید

سرور مجازی NVMe

نکات حقوقی ثبت دامین برای استارت آپ و فروشگاه اینترنتی

هرگز دامین خود را بدون در نظر گرفتن نکات حقوقی ثبت نکنید

0 ۸۲
زمان لازم برای مطالعه: 4 دقیقه

در راه اندازی یک کسب و کار برخی نکات در ابتدای مسیر ساده جلوه می­‌نمایند در حالی که هرگونه ساده انگاری و بی توجهی  یا اقدام در خصوص آن­ بدون در نظر گرفتن نکات حقوقی می‌­تواند منجر به تبعات جبران ناپذیری شود.

یکی از این قبیل مسائل فرآیند انتخاب دامنه سایت می­‌باشد که nدر ظاهر فرآیند راحت و چچند دقیقه ای به نظر می­‎رسد در حالی که نکات حقوقی زیادی دارد که بدون در نظر گرفتن آن­ها هرگونه اقدامی در این خصوص ممکن است منجر به شکست شود.

در ابتدای فرآیند انتخاب دامنه چنین به نظر می­‌رسد که بنیانگذاران یک کسب و کار در خصوص انتخاب آن به توافق رسیده و در خصوص این­که آیا قبلاً این نام به وسیله کسی ثبت شده یا خیر استعلام نموده و در نهایت آن را برمی­‌گزینند. این کار میتواند به سادگی با ابزار Whois دامین با قابلیت معرفی پسوند و نام های مشابه هم پیشنهاد داده می شود
در حالی که این امر به سادگی­‌ای که ذکر شد نیست و نکات حقوقی زیادی در آن وجود دارد. حتی اگر شما یک ایده ناب برای انتخاب عنوان دامنه داشته باشید و حتی اگر مطمئن باشید که براساس آن بازار خوبی پیدا خواهید کرد، با این حال به لحاظ حقوقی صد درصد ایمن نخواهید بود. در اینجا در صدد هستیم تا به برخی از مهمترین نکات حقوقی‌­ای که لازم است در این فرآیند مورد نظر قرار بگیرد اشاره نماییم. لازم است این نکات به لحاظ اهمیت سر لوحه اقدامات شما قرار بگیرند، چه دامنه آماده ثبت و ارائه باشد و چه نباشد.

نقض علائم تجاری در انتخاب نام دامنه

یکی از مهمترین ریسک­‌های حقوقی در ارتباط با انتخاب دامنه احتمال نقض علامت تجاری و یا عناوین تجاری می‌­باشد. حتی اگر دامنه‌­ای آماده خرید و ثبت باشد، باز هم این احتمال وجود دارد که سابقاً تجاری شده باشد. به عنوان مثال ممکن است بنیانگذاران یک کسب و کاری دامنه ­ای را انتخاب نمایند که قبلاً تجاری شده باشد ولی امکان خرید و ثبت آن وجود داشته باشد. در این وضعیت این احتمال وجود دارد که صاحبان علامت تجاری سابق دعوی حقوقی علیه کسب و کار جدید طرح کند و بتواند داور یا قاضی را متقاعد نماید که انتخاب دامنه ممکن است باعث سردرگمی مشتریان در تشخیص و انتخاب کیفیت و خدمات هر یک از کسب و کارها شود.

پیشنهاد می‎کنیم بخوانید:
آشنایی با کپی رایت، علامت تجاری، حق اختراع و جواز واگذاری و تفاوت های آنها

چه راهی برای جلوگیری از نقض علائم تجاری وجود دارد؟

بهترین راه حل برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین وضعیتی این است که بنیانگذاران هر کسب و کاری قبل از انتخاب و سرمایه گذاری بر روی دامنه از این امر اطمینان حاصل نمایند که سابقاً چنین دامنه­‌ای به واسطه سایر کسب و کارها تجاری شده است یا خیر. از این رو کسب‌وکار های ایرانی با مراجعه به سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می‌توانند نام تجاری مورد نظر خود بررسی نمایند تا از ثبت بودن یا نبودن آن مطلع گردند.

در واقع زمانی که قانون حمایت از علائم تجاری وجود داشته باشد، صاحبان کسب و کاری که دامنه­‌ای را برای کسب و کار خود برمی‌­گزینند این حق برای آن­ها به وجود می­‌آید که در خصوص استفاده از عنوان مذکور یا عناوین شبیه به آن حق طرح دعوی و چالش علیه دیگران را دارند تا بتوانند در این خصوص مطالباتی داشته باشند.

مراحل ثبت برند (علامت تجاری) چیست؟

به عنوان مثال در یکی از پرونده‌­های مشهور داوری فردی در بنگلادش دامنه‌ Bestshopvac.net را به ثبت رساند و کارخانه مشهور vacuum دعوی را علیه این فرد با ادعای این­که آن فرد بدون اجازه با عنوان تجاری Shop-vac اقدام به فروش این برند از طریق وب سایت خود نموده است. در این دعوی به آن فرد اجازه داده شد که هم­چنان از دامنه مورد نظر خود استفاده نماید زیرا از نظر داور رسیدگی کننده این عنوان تجاری سازی نشده و اصطلاح Vac به صورت رایج برای Vacuum به کار می رود. حال حتی با فرض این­که نظیر چنین دعوایی برای فرد موفقیتی هم حاصل شود با این حال وارد پروسه دعاوی حقوقی شده و لازم است برای دفاع از خود و دامنه سایت مورد نظر خود هزینه کند.

پیشنهاد می‎کنیم بخوانید:
تاثیر نام و پسوند دامنه روی سئو سایت

اگر دامنه شما سابقاً توسط کسی ثبت شده باشد چه کار باید کرد؟

آن چه مسلم است این است که این امکان برای صاحبان کسب و کار و اشخاص وجود دارد که بتوانند دامنه مرتبط با کسب و کار خود را انتخاب و آن را ثبت نمایند. با این حال در خصوص ثبت دامنه توسط یک کسب و کار یا شخص و حقوق و آثار مترتب بر آن وضعیت بعد از ثبت هیچ قاعده خاصی وجود ندارد و بعضاً زمانی که صاحبان یک کسب و کار اقدام به ثبت دامنه با اهداف تجاری می‌­نمایند باز هم این امکان وجود دارد که عنوان مذکور یا عناوین مشابه آن مجدداً توسط شخص یا گروهی دیگر مورد استفاده قرار بگیرد با این حال همان­طور که در بند قبل نیز اشاره شد ممکن است از طرف گروهی که زودتر اقدام به ثبت دامنه نموده‌­اند دعوایی علیه گروه دیگر صورت بگیرد و حتی در فرض آن­که گروه اخیر موفق نیز بشوند باز هم هزینه­‌هایی برای آن­ها و کسب و کارشان به همراه خواهد داشت.

انتخاب دامنه مستلزم برنامه دقیقی است

همان­طور که در بندهای قبلی نیز اشاره شد، ثبت دامنه به همان میزان که در ابتدا ساده به نظر می‌­رسد فرآیند ساده و راحتی نیست و در این راستا لازم است تفکر هوشمندانه و برنامه ریزی دقیقی به کار گرفته شود تا دامنه مورد نظر یک کسب و کار خریداری شده و به ثبت برسد و در نهایت آن دامنه تجاری شود. فرآیندی که از هرگونه مشکلات بعدی اعم از این­که آن دامنه قبلاً تجاری سازی شده باشد و نقض حقوق کسب و کار دیگر باشد، جلوگیری نماید. با برنامه ریزی دقیق و بهره­مندی از نکات ضروری حقوقی در این زمینه این امکان وجود دارد که شما به دامنه مورد نظر خود جهت راه اندازی کسب و کار یا وبسایت شخصی خود به درستی دست پیدا کنید.

در این راستا پیشنهاد می شود برای دفاع از برند خود قبل از ثبت آن دقت کافی را داشته باشید و ردص روت ایجاد مشکل حتما با کمک گرفتن از یک تیم حقوقی مجرب مسائل را به شکل قانونی پیگیری نمائید 

Rate this post
دیدگاه شما در خصوص مطلب چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را با احترام به دیدگاه های دیگران و با توجه به محتوای مطلب درج کنید