وبلاگ رسانگار
با ما حرفه ای باشید

سرور مجازی NVMe

کدهای خطای ارسال ایمیل از طریق SMTP و آموزش رفع آنها

خطاهای رایج ارسال ایمیل و معنی کد خطا SMTP در زمان ارسال ایمیل

0 ۳۳۲
زمان لازم برای مطالعه: 7 دقیقه
SMTP یا Simple Mail Transport Protocol یکی از پروتکل های TCP/IP است که جهت ارسال ایمیل از آن استفاده می شود و به صورت مخفف SMTP نامیده می شود.
پروتکل SMTP را می ‌توان نوعی رابط سرویس ایمیل و برنامه‌ هایی چون Outlook و Thunderbird، سایت‌ها، موبایل‌ها و … دانست که عمل ارسال ایمیل را به مراتب آسان تر کرده است. پورت پیش فرض این پروتکل 25 است که در بسیاری از سرویس دهندگان ممکن است بسته باشد به همین دلیل از پورت 587 هم به عنوان جایگزین می تواند استفاده نمود ، همچنین بسته به استفاده بصورت Encrypt شده ممکن است از پورتهای دیگری مانند 465 و 25025 هم استفاده شود

پورت های SMTPجدول کدهای خطای رایج SMTP

گگاهی در حین ارسال ایمیل ممکن است سرور SMTP پیام هایی/خطاهایی را به شما برگرداند. در این مقاله لیستی از این پیام ها به همراه توضیح مختصری در رابطه با نحوه عملکرد شما در قبال این پیام ها/خطاها گردآوری شده است.
کدمفهوم کدراهکار

کدهای 1xx در SMTP

101امکان اتصال به سرور وجود ندارد.نام درج شده به عنوان نام سرور و یا پورت را بررسی نمایید.
111برقرای ارتباط با سرور SMTP مقدور نیست.عموما این خطا نشان دهنده عدم امکان برقراری ارتباط با سرور SMTP به دلیل فایروال و یا عدم درج صحیح نام دامنه می باشد. تنظیمات و آدرس ایمیل را مجددا بررسی نمایید.

کدهای 2xx در SMTP

211وضعیت سرور را بازمی گرداند.این کد اطلاعات بیشتری در مورد وضعیت سرور به شما می دهد.
214درخواست کمک ارسال شده از سوی شما به سرور با این پیام بازگردانده می شود.پیام شامل اطلاعاتی در رابطه با سرور است و عموما صفحه FAQ را به شما نمایش می دهد.
220سرور آماده است.این یک پیام خوشامدگویی است و نشان از آن دارد که سرور آماده انجام فرمان های شماست.
221سرور در حال بستن کانال انتقال است.این پیام بیانگر اتمام پروسه پردازش ایمیل ها است.
250ارسال ایمیل ها یا موفقیت انجام شده است.این پیام نشان دهنده تحویل ایمیل ها به مقصد است.
252سرور قادر به شناسایی گیرنده نیست ولی در حال تلاش برای تحویل ایمیل می باشد.آدرس ایمیل مقصد موجود است ولی سرور قادر به شناسایی آن نیست. این پیام نشان می دهد سرور جهت رفع مشکل اقدامات دیگری انجام خواهد داد.

کدهای 3xxدر SMTP

354به این مفهوم است که سرور درخواست اطلاعات دارد.این کد زمانی نمایش داده می شود که آدرس ایمیل فرستنده و گیرنده مشخص شده در حالی که هنوز متن ایمیل نوشته نشده است.

کدهای 4xx در ارسال ایمیل

420پیام Timeout وجود مشکلاتی در ارسال ایمیل را نشان می دهد.عدم ارسال ایمیل ممکن است به دلیل مسدود شدن در فایروال مقصد و یا مشکلات سخت افزاری باشد.
421برقراری ارتباط با سرور به دلیل ارسال درخواست های همزمان و بیش از حد مجاز و یا مشکلات موقتی مقدور نیست.سرور فرستنده و یا گیرنده در این لحظه در دسترس نیست و پس از مدتی مجددا ارسال صورت خواهد گرفت.
422فضای صندوق پستی گیرنده پر می باشد.راهکار پیشنهادی تماس با گیرنده ایمیل جهت خالی کردن فضای ایمیل است.
431فضای دیسک و یا حافظه پر شده است.این خطا ممکن است به دلیل ارسال تعداد زیادی ایمیل به یک دامنه نمایش داده شود. می توانید به جای ارسال ایمیلی حجیم آن را کوچکتر کرده و در چند نوبت ارسال نمایید.
432صف ایمیل های دریافتی گیرنده در سرور متوقف شده است.این خطای SMTP سرور Exchange مایکروسافت است که معمولا به دلیل اختلال در ارتباط نمایش داده می شود.
441سرور گیرنده پاسخ نمی دهد.این خطا نشان دهنده اختلالی در سرور گیرنده است. بهتر است در زمانی دیگر نسبت به ارسال ایمیل اقدام نمایید.
442در خلال ارسال ایمیل ارتباط قطع شده است.اختلالات معمول در ارتباطات شبکه ای . پیشنهاد می شود روتر را بررسی نمایید.
446حلقه چرخش داخلی رخ داده است و ایمیل به مقصد نمی رسد.برای رفع این مشکل با سرویس دهنده خود تماس بگیرید.
447تعداد ایمیل های ارسالی شما به پایان رسیده است.معمولا هنگامی با این خطا مواجه می شوید که ایمیلی را بیش از حد مجاز تعریف شده در سرور برای گیرندگان مختلف ارسال کرده اید. می توانید با بخش بندی گیرندگان مشکل را رفع نمایید.
449خطای مسیریابی.همانند خطای 432 این خطا نیز مختص مایکروسافت Exchange می باشد. از WinRoute استفاده نمایید.
450درخواست انجام نمی شود. صندوق پستی کاربر در دسترس نیست و یا در سروری آفلاین قرار گرفته و یا آدرس ایمیل شما در بلک لیست قرار دارد.سرور پس از گذشت اندک زمانی مجددا اقدام به ارسال ایمیل خواهد کرد. با این حال آی پی خود را جهت بلک لیست نبودن بررسی نمایید.
451درخواست انجام نخواهد شد. سرور ISP شما و یا سروری که اولین ایمیل برای آن ارسال شده ( در صورت ارسال به گیرندگان مختلف) با مشکل ارتباطی مواجه شده اند.این کد خطایی موقتی را نمایش می دهد که عموما به دلیل ارسال ایمیل انبوه و یا قوانین اسپم فیلترینگ رخ می دهد.
452تعداد زیادی ایمیل ارسال شده و یا یک ایمیل به تعداد زیادی گیرنده ارسال است. این خطا در پی محدودیت های اعمال شده بر روی سرور رخ می دهد.این خطا به مفهوم ارسال به تعداد زیاد است که معمولا در تلاش های مجدد در دفعات آتی و با در نظر گرفتن محدودیت های سرور خطا رفع می شود.
471خطایی از سوی میل سرور که عموما در پی قوانین اسپم فیلترینگ رخ می دهد.با سرویس دهنده ایمیل خود جهت رفع مشکل تماس بگیرید.

کدهای 5xx در ارسال ایمیل

500خطای syntax – درخواست از سوی سرور قابل تشخیص نیست.این خطا ممکن است در پی تعامل نامناسب میان فایروال و سرور و یا آنتی ویروس و سرور رخ داده باشد. جهت رفع خطا دستورالعمل ها را مجددا بررسی نمایید.
501یک خطای syntax دیگر که البته مربوط به درخواست نیست بلکه پارامترهایی در درخواست را در برمیگیرد.در اکثر مواقع این خطا بیانگر آدرس ایمیل نامعتبر است ولی گاهی به دلیل مشکلات ارتباطی نیز رخ می دهد.
502دستور اجرا نشده است.امکانات اجرای دستور در سرور فراهم نشده است. در این مورد با میزبان سرویس خود تماس بگیرید.
503سرور با درخواستی نامعتبر مواجه شده است و یا خطای اعتبار سنجی رخ داده است.بروز این خطا به معنای اجرای شدن دستورات از سوی سرور به صورت نامرتب به دلیل قطع شدن ارتباط می باشد. ممکن است نیاز باشد مجددا نام کاربری و رمز عبور خود را درج نمایید.
504پارامترهای دستوری قابل اجرا نیستند.همانند خطای 501 خطایی در syntax درخواست وجود دارد. با میزبان سرویس خود تماس بگیرید.
510/511آدرس ایمیل نامعتبر.یکی از آدرس ایمیل های درج شده در بخش های To، CC ، BCC اشتباه درج شده است. مجددا بررسی کرده و آدرس را تایپ نمایید.
512خطای DNS . دامنه گیرنده یافت نشده است.

آدرس ایمیل گیرنده را بررسی کنید. احتمالا اشتباهی در تایپ کردن نام دامنه بوجود آمده است به عنوان مثال mail@domain.coom به جای mail@domain.com

 

513آدرس درج شده صحیح نیست و ممکن است اشتباه تایپی داشته باشد. گاهی نیز ممکن است این خطا به علت خطای اعتبارسنجی نمایش داده شود.آدرس ایمیل گیرنده را بررسی کرده و مجددا تایپ نمایید. در صورتی که آدرس درست است و هچنان خطا دریافت می کنید مجوزهای دسترسی خود را بررسی نمایید.
523حجم کلی ایمیل از محدودیت های تعریف شده در سرور مقصد بیشتر است.حجم ایمیل خود را کاهش داده و مجددا ارسال فرمایید.
530معمولا این کد در پی خطای اعتبارسنجی نمایش داده می شود اما گاهی نشانگر آدرس ایمیل نامعتبر و یا بلک لیست شدن ایمیل شما در لیست گیرنده است.نام کاربری و رمز عبور خود را بررسی نمایید . در صورتی که همچنان خطا نمایش داده می شود آدرس ایمیل های ارسالی را بررسی کرده و نیز از گیرنده بخواهید بلک لیست خود را بازبینی کند.
541ایمیل ارسالی به دلیل قوانین فیلترینگ اسپم بازگشت داده شده است.ایمیل شما به عنوان اسپم شناسایی شده است. می توانید از گیرنده درخواست کنید که شما را به عنوان فرستنده معتبر در لیست خود درج نماید.
550عموما خطای 550 بیانگر عدم وجود آدرس ایمیل مقصد می باشد.یکی از دلایل مشاهده این خطا بازگشت دادن ایمیل از طریق فایروال گیرنده و یا down بودن سرور مقصد است. می توانید با گیرنده تماس گرفته و آدرس ایمیل صحیح را دریافت نمایید.
551کاربر لوکال نیست و یا آدرس نامعتبر است. به این معناست که اگر فرستنده و گیرنده در دو سرور مختلف قرار داشته باشند، ارسال ممکن است متوقف شود.می توانید طی تماسی با ISP درخواست نمایید که شما را در لیست آدرس های معتبر قرار دهد. البته در صورت استفاده از ابزارهایی چون turboSMTP هرگز با این مشکلات مواجه نخوهید شد.
552درخواست مورد نظر انجام نشده است. درخواست از محدودیت های اعمال شده در صندوق دریافتی گیرنده فراتر رفته است.ایمیل کم حجم تری ارسال نمایید. این کد معمولا هنگامی نمایش داده می شود که قصد ارسال ایمیل با فایل پیوست حجیمی داشته باشید.
553درخواست مورد نظر بدلیل وجود آدرس ایمیلی اشتباه در لیست گیرندگان ایمیل انجام نخواهد شد.کلیه آدرس ایمیل های درج شده در بخش های To ، CC و BCC را بررسی نمایید.
554این خطا به این معناست که ارسال ایمیل ناموفق بوده و سرور هم جهت ارسال مجدد تلاش نخواهد کرد.سرور گیرنده ایمیل شما را اسپم تشخیص داده و یا آی پی شما در بلک لیست قرار گرفته است. بررسی نمایید که آیا در لیست های اسپم قرار گرفته اید. برای این منظور می توانید از سرویس هایی چون turboSMTP استفاده نمایید.
پیشنهاد می‎کنیم بخوانید:
رفع خطای Server sent disconnect messagetype 3 key exchange failed

 

 

 

 

 

 

 

 

امروزه تقریبا همه کاربران اینترنت کاربر فعالانه از ایمیل استفاده می کند و دارای حداقل یک Inbox در سرویسهای محبوب هستند. با این حال، حتی در چنین سیستمهایی، خطاها از انواع مختلف گاهی اوقات به علت ناکارایی در قسمت کاربر یا سرور رخ می دهد. در صورت مشکلی، فرد یک اطلاعیه مناسب دریافت می کند که از علت وقوع آن آگاهی داشته باشد. امروز ما میخواهیم به طور دقیق به شما بگویم که در هنگام تلاش برای فرستادن نامه، « اطلاع 550 صندوق پستی در دسترس نیست» است .

خطای “550 صندوق پستی در دسترس نیست”

علت و معنی خطای 550 در زمان ارسال ایمیل

خطا در مورد به نظر می رسد بدون توجه به مشتری مورد استفاده، از آن است که جهانی است و نشان می دهد همان در همه جا، اما برای صاحبان ایمیل در Mail.ru، چنین اطلاع رسانی می تواند جایگزین و یا با پیام پیوست پذیرفته نمی شود . در زیر یک راه حل برای این مشکل ارائه خواهیم کرد و اکنون می خواهم با “550 صندوق پستی در دسترس نیست” برخورد کنم .

هشدار از طریق ایمیل خطا 550

اگر در هنگام تلاش برای ارسال یک پیام به کاربر، هشدار نامه 550 پیامک در دسترس” را دریافت کردید، این به این معنی است که چنین نشانی وجود ندارد، مسدود شده یا حذف شده است. با چک کردن املای آدرس حل مشکل حل می شود. هنگامی که غیرممکن است برای خودتان تعیین کنید که آیا یک حساب کاربری وجود دارد یا خیر، خدمات آنلاین ویژه کمک خواهد کرد. در مقاله ی دیگر ما در لینک زیر آنها را بیشتر بخوانید.

پیشنهاد می‎کنیم بخوانید:
آموزش آپلود فایل روی هاست DirectAdmin از طریق FTP

سرویس تایید ایمیل برای تأیید صحت

صاحبان Mail.ru اطلاعیه ای با متن “پیام پذیرفته نشد” دریافت می کنند . چنین مشکلاتی نه تنها به دلیل ورود نادرست آدرس یا عدم وجود آن در سرویس وجود دارد، بلکه همچنین در هنگام ارسال ممنوع است به دلیل مسدود شدن به دلیل سوء ظن اسپم بودن. این مشکل با تغییر رمز عبور حساب کاربری حل می شود. برای راهنمای دقیق در این موضوع، مقاله دیگر ما را در زیر ببینید.

تغییر رمز عبور Mai.ru

همانطور که می بینید، مشکلی که با مشکل مواجه شده است، مشکلی نیست، اما در شرایطی که هنگام وارد کردن آدرس ایمیل وارد خطا شد، می توان آن را حل کرد. در غیر این صورت، ارسال پیام به شخص حق کار نخواهد کرد، شما باید آدرس ایمیل خود را به صورت شخصی مشخص کنید، زیرا به احتمال زیاد، آن تغییر کرده است.

 

دیدگاه شما در خصوص مطلب چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را با احترام به دیدگاه های دیگران و با توجه به محتوای مطلب درج کنید