وبلاگ رسانگار
با ما حرفه ای باشید

سرور مجازی NVMe

چرا از Voip بجای PSTN یا تلفن های سنتی استفاده کنیم

0 ۴۵۷
زمان لازم برای مطالعه: 5 دقیقه

Voice-over-IP یا همان ویپ دنیای ارتباطات را در اواخر دهه ۹۰ میلادی و اوایل قرن ۲۱ به شدت تکان داد. سرویس ویپ در ابتدا رقیبی برای سرویس های مبتنی بر سیم های مسی بود اما کم کم که جای خودش را در بین سایر تکنولوژی ها باز کرد، تبدیل به یک میزبان برای نوین ترین ایده های ارتباطی شد.

ویپ چیست و چه تفاوتی با شبکه تلفن معمولی دارد؟

تکنولوژی ویپ نشان دهنده یک کلاس جدید از سرویس‌های ارتباطاتی است. بسیاری افراد فکر می‌کنند ویپ یک نوع تلفن دیگر است،  گرچه این موضوع درست است اما VoIP یک تکنولوژی بسیار گسترده است که شامل بسیاری از قابلیت هایی می شود که در سیستم تلفن سنتی وجود ندارد.

ویپ برای مسیردهی تماس ها از شبکه اینترنت استفاده می‌کند که اطلاعات از طریق آن از راه‌های مختلفی قابل دریافت است. از سوی دیگر خطوط تلفن سنتی یا همان PSTN از سیمهای مسی یا کابل های نوری برای مسیردهی به صوت انتقالی استفاده می‌کنند.

به علت این که ویپ از اینترنت برای انتقال صدا استفاده می کند نیاز به سیم کشی خاص خود را نخواهد داشت.

کلمه ویپ به طور عمومی به سرویس های انتقال صدا و تصویر از طریق ارتباط اینترنت اشاره می کند.

با VoIP شما نه تنها می توانید از تمامی امکانات انتقال صدا استفاده کنید (مانند کنفرانس صوتی، call wating و…)، همچنین می توانید تماس تصویری نیز برقرار کنید و از راه حل های تصویری که VoIP در اختیار شما قرار می دهد بهره مند شوید. شما همچنین می توانید امکاناتی که به طور معمول در تماس‌های صوتی دارید مانند کنفرانس را در حالت ویدیویی در شبکه VoIP نیز مورد استفاده قرار دهید.

امکاناتی مانند صندوق صوتی، منشی تلفنی و وایتبرد نیز در هنگام استفاده از شبکه ویپ می‌تواند در اختیار شما قرار بگیرد.

درکنار تمامی تفاوتهایی که بین شبکه تلفن سنتی و شبکه ویپ در زمینه امکانات وجود دارد، یک تفاوت عمده محبوبیت ویپ را درمقابل شبکه تلفن سنتی به شدت افزایش داده است. آن چیزی نیست جز محدود نبودن یه یک مکان خاص در هنگام استفاده از ویپ.

هنگام استفاده از شبکه تلفن سنتی شما محدود به مکانی هستید که سیم مخصوص آن شماره تلفن قرار داده شده است. شما نمی توانید در مکان دیگری باشید و از شبکه تلفن سنتی خود استفاده کنید. این مشکل در هنگام استفاده از شبکه VoIP وجود نخواهد داشت.

همانطور که گفتیم تکنولوژی ویپ از شبکه اینترنت استفاده میکند. پس هر کجا که اینترنت وجود داشته باشد خط تلفن شما قابل دسترسی خواهد بود.

بسییار پیش می‌آید که مکانی که قصد دارید برای آن خط تلفن تهیه کنید در محلی وجود داشته باشد که خطوط تلفن به آنجا نرسیده. در این هنگام شما می‌توانید با استفاده از شبکه وایرلس به اینترنت متصل شده و از سرویس ویپ خود استفاده کنید.

مزایای استفاده از Voip به جای شبکه تلفن سنتی PSTN

به طور خلاصه می توان گفت که تکنولوژی ویپ سرویس های قابل انعطاف تر، با کیفیت بیشتر و هزینه کمتری را ارائه می دهد.

اگر بخواهیم مزایای استفاده از شبکه تلفنی VoIP در مقابل شبکه تلفنی سنتی را بر شماریم می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

زیر ساخت های ارزان‎تر

امروزه به طور معمول یک مکان دارای اینترنت می باشد یا از طریق مختلفی قادر هستید با مبلغی نه‌چندان زیاد اینترنت تهیه کنید. هزینه راه اندازی خطوط تلفن سنتی در بسیاری از نقاط ممکن است بسیار زیاد یا حتی راه اندازی خطوط تلفن ممکن است غیر ممکن باشد. در شبکه ویپ می توانید با چند تکنیک ساده هزینه قطعات را بسیار کاهش دهیدو

کاهش اهمیت مکان

این یک حقیقت است که شبکه تلفن سنتی پس از سال‌ها فعالیت همچنان نتوانسته در بسیاری از نقاط سرویس ارائه دهد. هزینه انتقال سرویس تلفن سنتی برخی از نقاط بسیار زیاد است و یا حتی انتقال سرویس به برخی از نقاط ناممکن می تواند باشد. شبکه تلفنی VoIP این مشکل را نخواهد داشت و هر زمان که شما بتوانید دسترسی به اینترنت پیدا کنید قادر هستید تا به سرویس ویپ خود نیز متصل شوید.

شبکه تلفنی قابل جا‎به‎جایی

علاوه بر تلفن های قابل جابجایی که در شبکه ویپ بسیار دیده می شوند و شرکت های بسیاری که در حال تولید انواع اقسام تلفنهای دکت هستند، استفاده از softphone ها یا همان تلفن های نرم افزاری، هزینه قطعات را بسیار کاهش داده و قابلیت جا به جایی در هنگام صحبت کردن با تلفن را وارد مرحله ای دیگر کرده است.

سرویس دهندگان بیشتر، رقابت بیشتر

در هنگام استفاده از خطوط تلفن سنتی شما محدود به یک یا دو شرکت هستید، اما هنگام استفاده از ویپ می بینید که شرکت های بسیاری وجود دارند که سرویس های خاص خود را با امکانات مختلف ارائه می دهند. رقابت زیاد بین شرکت های ارائه دهنده سرویس، باعث افزایش کیفیت سرویس ها و کاهش قیمت ها شده است.

نکات مهم در استفاده از VOIP

اکنون که به قابلیت‌های شبکه و اشاره کردیم بهتر است و برخی از نکات مهم نیز در هنگام استفاده از این تکنولوژی اشاره کنیم. این موارد نکاتی است که یک خریدار قبل از گرفتن یک سرویس باید در مورد ویپ بداند.

کیفیت تماس ویپ

کیفیت تماس ها در شبکه وای بستگی به سرعت اینترنت شما دارد. اگر اینترنت مناسبی نداشته باشید به احتمال زیاد با مشکلاتی مانند قطع و وصلی در هنگام صحبت کردن مواجه خواهید شد.

اگر با مشکل قطع و وصلی یا زمان انتظار زیاد برای دریافت صدا مواجه هستید باید شبکه اینترنت و قطعات شبکه را برای یافتن مشکل بررسی کنید.

استفاده از برق

تلفن هایی که در شبکه ویپ مورد استفاده قرار می گیرند از برق استفاده می کنند.

یک شبکه تلفن سنتی برق خود را به طور معمول از سیم های مسی دریافت می کند، پس هنگامی که برق کل خانه نیز قطع شود، تلفن ها همچنان فعالیت خواهند کرد.

در شبکه VoIP نه تنها تلفن های شما نیاز به برق دارند،  به طور معمول راه‌اندازی اینترنت و قطعاتی که مسئول برقراری ارتباطات هستند نیز نیازمند برق است.

تماس‌های اضطراری

شماره هایی مانند ۱۱۵ و ۱۱۰ وابسته به مکان هستند، همانطور که قبلا گفتیم شبکه ویپ فارغ از مکان است. پس در هنگام برقراری تماس با شماره های اضطراری احتمالاً با مشکل مواجه خواهید شد.

امنیت در سیستم های ویپ

به علت این که شبکه ویپ از اینترنت استفاده میکند، برقراری امنیت از طریق استفاده از تجهیزات ایمن و نرم افزار های بدون باگ بسیار مهم است.

در حال حاضر مهمترین مسئله استفاده از ویپ، برقراری امنیت آن است. بسیاری از شرکت ها دائماً تلاش می‌کنند تا تکنولوژی های خود را پیشرفته تر کرده و از خطرات لو رفتن اطلاعات جلوگیری کنند.

بسیار پیشنهاد می شود تا در صورت تمایل به استفاده از شبکه Voip، از تجهیزات کار آزموده و ایمن تولید شده توسط شرکت های پیشرو استفاده کنید.

 در حال حاضر سیستم های کد نگاری در هنگام انتقال صوت مورد استفاده قرار می‌گیرند و امنیت انتقال داده را تضمین می کنند. شرکت های بزرگ از سیستم های کد نگاری مناسب استفاده می کنند و استفاده از تجهیزات آن ها از نظر امنیتی کاری پسندیده تر است.

چه کسانی بهتر است از VoIP استفاده کنیم؟

به طور پیش فرض تمامی شرکت‌های سایز متوسط و بزرگ باید از شبکه VoIP استفاده کنند. تقریباً در کشورهای پیشرفته هیچ شرکتی متوسط یا بزرگ وجود ندارد که به علت محدودیت های بسیار، از شبکه تلفنی سنتی استفاده کند.

شرکت هایی که در حال حاضر دارای اینترنت هستند بهتر است در صورتی که از ویپ استفاده نمیکنند سریعاً سیستم خود را ارتقا دهند و از امکانات ویژه ای که این تکنولوژی در اختیار آنها قرار می دهد استفاده کنند.

اکنون شاید ممکن باشد که بیزینس هایی که از دوران قدیم شاید چهل سال قبل فعال بودند همچنان از شبکه تلفن سنتی استفاده کنند، اما بدون شک شرکت های پیشرفته ای که آینده را در تکنولوژی می بینند امکان ندارد که محدود به استفاده از تکنولوژی قدیمی مانند خطوط مسی باشند.

در خانه اما شما می‌توانید که بین شبکه VoIP و شبکه تلفن سیمی یکی را انتخاب کنید. به احتمال زیاد همین الان هم شما دارای سیم کشی مسی درون خانه خود برای برقراری تماس با تلفن سنتی هستید. البته شما همچنان باید پول تماس های راه دور را پرداخت کنید. در صورتی که از شبکه VoIP درون منزل خود استفاده کنید می توانید بسیاری از تماس های VoIP به VoIP خود را کاملا رایگان انجام دهید.

Rate this post
دیدگاه شما در خصوص مطلب چیست ؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

لطفا دیدگاه خود را با احترام به دیدگاه های دیگران و با توجه به محتوای مطلب درج کنید